Najnovšie články

  • Ako správne zaplátať montérky? 2015-03-29 15:19:58 AKO SPRÁVNE ZAPLÁTAŤ MONTÉR KY   Prichádza jar a to neznamená len príjemnú zmenu počasia. Je to znak toho, že treba začať s prácami...
  • VM Import membrána FREE-TEX 2014-09-26 07:32:10 FREETEX SANDWICH Membrána FREE-TEX sandwich FREE-TEX membrána, ako sandwich 3 špeciálnych paropriepustných vrstiev a jednej vodeodolnej...
Zobraziť všetky

Horúčavy a vhodné pracovné odevy na leto!

0 Komentárov
2014-07-27 10:39:23
 

Vhodné pracovné oblečenie na leto

Máme tu leto a s ním tropické horúčavy. Zamestnanci, ktorí pracujú v klimatizovaných kanceláriách sú od horúcich slnečných lúčov ušetrení. Ale čo so zamestnancami pracujúcimi v exteriéri, ktorí musia dennodenne znášať pálivé slnko? Keďže práve leto je obdobím aj sezónnych prác, takýchto pracovníkov nie je málo. Príkladom môžu byť stavebníci, zberači sezónneho ovocia, záhradníci a mnohé ďalšie profesie.  Z akých materiálov by mal byť vyrobený ich pracovný odev, aby boli dostatočne prispôsobení takýmto nepriaznivým podmienkam?

Vo vysokých teplotách sú ideálne pracovné odevy vyrobené z priedušných materiálov. Mali by mať nasledujúce vlastnosti:

  • odvetrávanie,
  • odvod vlhkosti,
  • ochladzovanie tela,
  • voľnosť pri pohybe.

Všeobecne sa na leto odporúčajú odevy vyrobené z prírodných materiálov, preto najvhodnejším materiálom aj na pracovné odevy je v tomto období bavlna. Je to klasický prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje dobrou priedušnosťou, termoreguláciou, nízkou hmotnosťou a dobrou absorbciou vlhkosti. Ak ide o 100% bavlnu vyznačuje sa aj vysokou priedušnosťou,  vďaka čomu je schopná absorbovať vlhkosť a je veľmi príjemná k pokožke. Taktiež sa na pracovné odevy využíva zmes bavlny a spandexu (napr. 95% bavlna 5% spandex), čo zaručuje odevu vyrobenému z tejto zmesi stály tvar.  Hlavnou výhodou bavlny je  odolnosť voči poveternostným vplyvom a to, že sa netrhá a nezráža, preto je jej údržba jednoduchá a je ju možné bez problémov prať v práčke. 

Zo syntetických materiálov je najvhodnejším polyester, ktorý vďaka svojím dobrým tepelnoizolačným vlastnostiam v  lete chráni pred teplom. Vlákno polyesteru je ďaleko pravidelnejšie, než prírodné vlákna a pokiaľ je hladké príjemne chladí. Je to veľmi mäkký a pohodlný materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou savosťou. Pracovné odevy z tohto materiálu obmedzujú potenie a tým pádom stratu tekutín. Naviac je pružný a takmer sa nekrčí, vďaka čomu sa jednoducho udržiava. Na pracovné odevy je najčastejšie využívaný 100% polyester v kombinácií s PU vrstvou.

Myslite na komfort  v lete a vyberajte pracovné odevy z vhodných materiálov. Nebráňte sa pri vysokých teplotách oblečeniu, ktoré má dlhé nohavice a rukávy. Takéto oblečenie vás najlepšie ochráni pred slnečnými lúčni a spálením. Taktiež dajte radšej prednosť voľnejšiemu oblečeniu, ktoré vám uľahčí pohyb. 

 
0 Komentárov

Odoslať komentár

  

Odoslať komentár