Najnovšie články

  • Ako správne zaplátať montérky? 2015-03-29 15:19:58 AKO SPRÁVNE ZAPLÁTAŤ MONTÉR KY   Prichádza jar a to neznamená len príjemnú zmenu počasia. Je to znak toho, že treba začať s prácami...
  • VM Import membrána FREE-TEX 2014-09-26 07:32:10 FREETEX SANDWICH Membrána FREE-TEX sandwich FREE-TEX membrána, ako sandwich 3 špeciálnych paropriepustných vrstiev a jednej vodeodolnej...
Zobraziť všetky

Ako správne zaplátať montérky?

0 Komentárov
2015-03-29 15:19:58
 

AKO SPRÁVNE ZAPLÁTAŤ MONTÉRKY

 

Prichádza jar a to neznamená len príjemnú zmenu počasia. Je to znak toho, že treba začať s prácami okolo domu. Váš pohyb v záhrade sa zintenzívni a Vy by ste okrem záhradného náradia mali skontrolovať aj Vaše pracovné oblečenie. Ak je všetko v poriadku, máte o problém menej. No čo ak Vaše montérky do pásu alebo monterky na traky nahlodal zub času (alebo tomu dopomohla Vaša šikovnosť) a objavili ste na nich dieru? Vyhodiť, či zaplátať? Jednoznačne zaplátať.Ako zaplátať montérky a pracovné odevy

Záplaty nájdete v rôznych prevedeniach prevažne v galantériách. Okrem bežných záplat sa dajú zohnať aj samolepiace alebo nažehľovacie záplaty. Nevýhodou tých nažehľovacích je, že majú často iba detské motívy. Populárne sú aj záplaty z rifľoviny alebo menčestru, pretože sú dostatočné pevné. Je možné použiť aj látku zo starých montérok, ktoré sa už zaplátať neoplatí. Keď si látku nastriháte, v prípade núdze budete mať dostatočné zásoby záplat. Pri plátaní je vhodné použiť aj špeciálny materiál na spevnenie, tzv. lepivé plátno. Treba ho priložiť na dieru a prežehliť. Následne našijete záplatu, ktorá potom lepšie drží a je odolnejšia. S našom pomocou by ste plátanie mohli zvládnuť aj Vy. Tak hor sa do toho!

 

Okrem deravých montérok budete potrebovať:

- nášivky alebo záplaty na montérky (odporúčame pevný materiál, nájdete v galantérii);

- šijací stroj (pre tých, ktorí ho vlastnia a prácu na ňom ovládajú);

- ihlu (pre tých ostatných);

- nite;

- nožnice.

 

Ako na to?

Pri plátaní môžete použiť dva spôsoby – zospodu a zvrchu. Pri plátaní zospodu je lepšie použiť stroj, no pri oboch spôsoboch postačí aj ručné šitie, takže by to mali hravo zvládnuť aj začiatočníci.

Plátanie zospodu:

1. Montérky si môžete prevrátiť na rub a podľa veľkosti diery si pripravíte dostatočne veľkú záplatu.

2. Ak montérky neprevrátite, miesto, kde je diera podložte záplatou a po obvode zošite (je na Vás, či budete montérky prevracať – ide o to, čo bude pre Vás ľahšie).

3. Po šití nezabudnite nitku poriadne zauzliť a upraviť nedokonalosti.

- tento spôsob sa odporúča použiť na menšie diery alebo keď je látka iba trošku roztrhnutá, či zošúchaná.

 

Plátanie zvrchu: - nazýva sa aj„nakladaná záplata“

1. Na dieru priložte záplatu, ktorá musí byť väčšia ako diera.

2. Po obvode záplatu prešite.

3. Nitku zauzlite.

- tento spôsob je vhodné použiť, keď je diera podstatne väčšia (vytrhnutá látka z miesta);

- výhodou je, že tu môžete použiť záplaty, ktoré majú krajší a štýlovejší vzhľad a majú presný a pravidelný tvar (záplata bude vyzerať estetickejšie).

 

Došili ste až sem? V tom prípade gratulujeme, záplata je hotová a po diere ani stopy. Možno ste v sebe práve objavili nadanie na šitie, o ktorom ste doteraz netušili. Alebo ste prišli na to, že člen klubu šikovných rúk z Vás nikdy nebude. Ak sa Vám nedarí, skúste niekoho požiadať o pomoc. V prípade, že sa pomoci nedovoláte, máme pre Vás dva tipy. V našom e-shope ponúkame množstvo kvalitného pracovného oblečenia. Na jeho výber nepotrebujete žiadne špeciálne zručnosti, stačí zopár kliknutí. Druhý typ je, že v našej šijacej dielni špecializovanej na zákazkovú výrobu odevov vám takéto montérky určite radi zaplátajú, stačí k nám len zavolať a pribehnúť.  Ak ale výzvu na zaplátanie montérok vlastnoručne prijmete a rozhodnete sa roztrhané montérky predsa len zaplátať, držíme Vám palce. Snaha sa cení a istotne bude o chvíľu príležitosť na to, aby ste opravené montérky mohli prevetrať! 

 

 

 
0 Komentárov

Odoslať komentár

  

Odoslať komentár