Kategórie

Najnovšie články

  • Ako správne zaplátať montérky? 2015-03-29 15:19:58 AKO SPRÁVNE ZAPLÁTAŤ MONTÉR KY   Prichádza jar a to neznamená len príjemnú zmenu počasia. Je to znak toho, že treba začať s prácami...
  • VM Import membrána FREE-TEX 2014-09-26 07:32:10 FREETEX SANDWICH Membrána FREE-TEX sandwich FREE-TEX membrána, ako sandwich 3 špeciálnych paropriepustných vrstiev a jednej vodeodolnej...
Zobraziť všetky

Pilčík - riziko úrazu extrémne!

0 Komentárov
2014-01-11 23:42:44
 

Pílčík v akcii

V dnešnej dobre je ťažké nájsť si zamestnanie ktoré spĺňa základné požiadavky ako dobrý plat, malé riziko úrazu, časová nenáročnosť a čo možno najmenšiu zodpovednosť. Preto ľudia čoraz viac uvažujú o práci so síce väčším rizikom zranenia, no s neporovnateľne vyšším platovým ohodnotením. Jedným z takých zamestnaní je aj práca pilčíka.

Všadeprítomné nebezpečenstvo

Ťažba dreva je vo všeobecnosti považovaná za jednu z najrizikovejších prác aj v celosvetovom meradle a konkrétne pilčíci obsadili piate miesto v slovenskom rebríčku najrizikovejších profesií a v odvetví poľnohospodárstva im patrí prvenstvo. Zaujímavosťou je, že v tejto profesií dochádza podľa štatistík až k sedemdesiatim úmrtiam na 100-tisíc zamestnancov. Okrem techniky (ťažké motorové píly, sekery) pri rezaní, sekaní a presúvaní ťažkých kusov dreva zlyháva tiež ľudský faktor. Najčastejšími príčinami nehôd sú únava, nepozornosť a nesprávne pracovné postupy, ktoré spôsobujú pomliaždeniny, amputácie končatín či závažné úrazy s následkom smrti.

Medzi najčastejšie úrazy spojené s prácou pilčíka môžeme zaradiť zlomeniny zapríčinené  uvoľnením alebo zlyhaním techniky, no taktiež sa tu vyskytujú aj zlomeniny zapríčinené nekontrolovaným zosuvom dreva . Tie najhoršie z nich niekedy končia aj smrťou.

Druhým najčastejším úrazom je porezanie končatín pripadne aj jej amputáciou pri dotyku končatiny s reťazou motorovej píly počas jej chodu. V tomto prípade sa však pilčíci majú možnosť chrániť rôznymi špičkovými ochrannými prostriedkami od protiporezových rukavíc, cez protiporezové montérky až po špeciálnú pilčícku obuv, vďaka ktorej dokážu pilčíci účinne minimalizovať riziko zranenia a v extrémnych pripadoch častokrát aj úmrtia.

Pri vykonávaní činnosti pilčíka dochádza v značnej miere aj k ťažkým poškodeniam sluchu vplyvom hluku a vibrácií. Aj v tomto prípade existujú ochranné prostriedky určené na ochranu sluchu, medzi ktoré patria štuple do úší alebo ochranné slúchadlá.

Ak ste teda rozhodnutý stať sa pilčíkom, majte vždy na pamäti že bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je dôležitejšia ako splnenie pracovného plánu.

 

Všetky potrebné osobné ochranné pracovné pomôcky, pilčíčke oblečenie aj obuv nájdete v našej ponuke pracovných odevov, pracovnej obuvi a OOPP.

 
0 Komentárov

Odoslať komentár

  

Odoslať komentár