Najnovšie články

  • Ako správne zaplátať montérky? 2015-03-29 15:19:58 AKO SPRÁVNE ZAPLÁTAŤ MONTÉR KY   Prichádza jar a to neznamená len príjemnú zmenu počasia. Je to znak toho, že treba začať s prácami...
  • VM Import membrána FREE-TEX 2014-09-26 07:32:10 FREETEX SANDWICH Membrána FREE-TEX sandwich FREE-TEX membrána, ako sandwich 3 špeciálnych paropriepustných vrstiev a jednej vodeodolnej...
Zobraziť všetky

Pomocník do každého počasia - Termoprádlo!

0 Komentárov
2014-01-15 15:39:59
 

Každý z vás sa už určite stretol s názvom termoprádlo, ale viete naozaj aké sú jeho hlavné výhody a prečo sa teší čoraz väčšej popularite? My sme to zistili a v tomto članku si termoprádlo rozoberieme do poslednej nite.

 

Prečo zvoliť termoprádlo namiesto toho klasického?

Konkrétny model termoprádla

 Aby naše telo fungovalo správne, musíme mu zabezpečiť dostatok možností ako teplo vzniknuté prácou svalov nasmerovať von z tela a následne zabezpečiť pokožke učinné ochladzovanie. Naopak v zime je potrebné pokožke zabepečiť funkčné odvádzanie potu pri zachovaní tepla. Preto termoprádlo výrazne zlepšuje mikroklímu pokožky, aktívne odvádza pot z tela a veľmi rýchlo vysychá. Aby som to zhrnul, termoprádlo sa právom nazýva aj funkčné z toho dôvodu, že v lete zabezpečuje pokožke niekoľkokrát lepšie odvádzanie potu a ochladzovanie, pričom v zime chráni telo udržiavaním tepla. Z toho dôvodu sa termoprádlo teší mimoriadnemu záujmu športovcov, ktorí tieto vlastnosti ocenia pri vykonávaní náročných zimných alebo letných disciplín. Avšak používa sa v značnej miere aj v pracovnej sfére, pretože je mimoriadne dôležité dbať na zdravie pracovníkov v exteriéroch ako murárov, tesárov atď... . Termoprádlo vyniká nízkou hmotnosťou a samozrejme aj tým, že výborne priľnie k povrchu tela.

Čo je termoprádlo – termobielizeň?

Termoprádlo sa najčastejšie skladá zo syntetických alebo prírodných materiálov. Zo syntetických je to hlavne polypropylén (POP), polyester (PES), a v menšej miere polyamid (PAD). Ako doplnkové materiály sa používajú elastan alebo lycra. Medzi prírodné materiály používané pri výrobe termoprádla patrí bavlna práve pre jej vysokoabsorbčnú vlastnosť, kedy zabezpečuje vynikajúci odvod potu z tela. Rozdiel medzi termoprádlom nastáva aj pri voľbe bielizne používanej v zime alebo v lete. V tomto prípade sa mení pomer jednotlivých použitých materiálov a tým sa prispôsobujú vlastnosti aktuálnym klimatickým podmienkam.

 

Starostlivosť o termopradloKonkrétny model termoprádla

V prípade termobielizne je starostlivosť a údržba termoprádla náročnejšia a kladú sa na ňu mnohé obmedzenia v porovnaní s klasickou bielizňou. Všetky tieto spôsoby údržby a starostlivosti by výrobca mal uviesť na štítku pripojenom k blielizni, ale aj napriek tomu si to rozoberieme podrobnejšie. Medzi hlavné obmedzenia pri udržbe termoprádla je nutnosť prať takúto bielizeň len vo vlažnej vode a zároveň pri tom nepoužívať akékoľvek aviváže, pretože v niektorých prípadoch je termoprádlo vybavené antibakteriálnou vrstvou pri ktorej hrozí riziko poškodenia. Medzi ďalšie obmedzenie patrí zákaz žehlenia pri vysokej teplote, alebo napríklad zákaz akéhokoľvek chemického čistenia a sušenia. Osobne odporúčam termoprálo preprať rukami vo vlažnej vode s použitím mydla a po dôkladnom prepratí jednoducho zavesiť a nechať vysušiť. V prípade niekoľko dňovej turistiky sa odporúča prádlo preprať v čistej vode pretože termoprádlo je náchylnejšie na udržiavanie nepríjemného zápachu ktorý je v značnej miere nepríjemný.

 

Na záver je potrebné podotknúť, že na to aby termoprádlo alebo termobielizeň správne fungovala, je potrebné zachovať vhodný pomer vrstiev oblečenia, pretože ak si na termoprádlo oblečiete napríklad “šušťákovinu” v podobe nejakej bundy, vo vysokej miere to eliminuje práve vyššie spomenuté výhody termoprádla.

 

Rôzne druhy termoprádla nájdete taktiež v našom e-shope, kde máte možnosť vybrať si z rôznych typov termobielizne z hľadiska použitia v kategórií termoprádlo.

 

Dúfam, že vám tento článok dostatočne objasnil čo je to termoprádlo alebo bol nápomocný pri výbere toho vhodného práve pre Vás.

 

 

 

 

 
0 Komentárov

Odoslať komentár

  

Odoslať komentár